Zaspokojenie i realizacja swoich potrzeb

"Piramida potrzeb Maslowa" to teoria hierarchii ludzkich potrzeb, która wyróżnia cztery grupy potrzeb podstawowych oraz jedną potrzebę wyższego poziomu.
-
Potrzeby podstawowe człowieka składają się z:
- potrzeb fizjologicznych- które dotyczą zaspakajania potrzeb snu, odpoczynku, jedzenia oraz picia,
- potrzeby bezpieczeństwa- wyrażającej się poprzez pragnienie życia w bezpiecznym, pełnym opieki środowisku,
- potrzeby przynależności- potrzeby, aby być akceptowanym przez innych oraz należeć do jakiejś wspólnoty, np. rodzinnej, czy duchowej,
- potrzeby szacunku- dotyczącej samoakceptacji oraz potrzeby uznania i szacunku ze stronny innych ludzi
Ciekawe jest to, że potrzeby muszą być spełniane po kolei (od dołu do góry) i dopiero kiedy spełnimy potrzeby z pierwszego stopnia piramidy Maslowa, to zaczynamy odczuwać potrzeby z kolejnych jej stopni. W momencie, gdy zaspokoimy wszystkie cztery potrzeby podstawowe, które są warunkiem zdrowego rozwoju, może pojawić się u nas potrzeba wyższego poziomu, czyli potrzeba samorealizacji, która charakteryzuje się przede wszystkim chęcią do ciągłego rozwoju osobistego i doskonalenia samego siebie. To bardzo ważne, abyśmy znali swoje potrzeby oraz je zaspokajali, ponieważ dzięki temu poczujemy się spełnieni, a w konsekwencji zaczniemy się samorealizować, a to zapewni nam jeszcze większe zadowolenie z życia, wysokie poczucie własnej wartości i pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym.
Autor tekstu:
Julia Gizowska
Harwas-Napierała, B., Trempała, J. (red.). (2002). Psychologia rozwoju człowieka tom 3. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.