Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Centrum Edukacji i Rozwoju
Warszawa, Światowida 51 lok. U9

Do gabinetu specjalisty...

Czujesz, że jest coś nie tak? Codzienność przytłacza, a problemy natury emocjonalnej utrudniają normalne funkcjonowanie, pracę, relacje z rodziną? Czas na terapię. Rozwiejemy więc parę mitów. Po pierwsze, psychoterapia nie robi z Ciebie człowieka słabego czy gorszego! Regularne spotkania z psychologiem nie są miernikiem zdrowia umysłowego. Po drugie, nie wystarczy po prostu umówić się na wizytę. W psychoterapii chodzi o pracę nad sobą i nie zawsze owa praca musi przebiegać w stereotypowych - znanych nam z książek i seriali - warunkach.

Psychoterapia

Psychoterapia pomaga nam m.in. w zrozumieniu siebie. Za tym stwierdzeniem kryją się odpowiedzi na niektóre z dręczących nas problemów. Jak postrzegam świat? Jak nazwać to, co czuję? Co robię nie tak? Dlaczego postępuję tak, a nie inaczej? Od czego to się zaczęło? Psycholog daje pacjentowi swoiste „narzędzia” poznawcze do znalezienia odpowiedzi na te i na inne pytania. Jest również osobą, która potrafi słuchać bez powielania utrwalonych przesądów bądź nakładania na swoją ocenę relacji emocjonalnych.

Czasem jednak konwencjonalna psychoterapia nie pomaga. Efekty bywają krótkotrwałe. W czym tkwi sedno problemu? Niekoniecznie w terapeucie czy pacjencie. Trzeba zadać sobie pytanie: może warto poszukać innego rodzaju terapii? Na szczęście nauka wypracowała sposoby na leczenie zranionej psychiki. I te sposoby nie kończą się na cotygodniowym spotkaniu w gabinecie psychologa.

Sztuka też leczy. Arteterapia

Doskonałym przykładem niekonwencjonalnej metody wspomagania leczenia jest Arteterapia, czyli terapia przez sztukę. Polega ona wykorzystaniu szeroko pojętej sztuki w znalezieniu odpowiedzi na problemy, które nas trapią. Arteterapia wcale nie jest nowym trendem w światowej medycynie. Stosowana już od XIX wieku, terapia sztuką skutecznie pomaga osobom zmagających się z całym spektrum zaburzeń psychoemocjonalnych, np. z depresją czy stanami lękowymi. Sprawdza się także, jak swego rodzaju „odskocznia” od martwiącej nas codzienności. Chciałeś/aś rysować, śpiewać czy rzeźbić, ale życie potoczyło się inaczej? Arteterapia jest najlepszym sposobem na łączenie pasji z leczeniem. Pomaga także tym, którzy nigdy przedtem nie mieli styczności z ekspresją twórczą. Co takiego jest w terapii sztuką? Pozwala się uwolnić od kłopotów, skupić się na procesie kreowania, a w końcu dać upust lękom, wątpliwością i traumą, wcześniej będącym nie do zwerbalizowania. Arteterapia pomaga otworzyć duszę przed terapeutą i przed samym sobą.

Lecząc w rytmie tańca. Choreoterapia

Ze wszelkich rodzajów terapii poprzez sztukę, warto zwrócić szczególną uwagę na terapię tańcem, czyli choreoterapię. Ten rodzaj leczenia łączy w sobie zarówno płaszczyznę emocjonalną, jak i fizyczną. Rytm, ruch i wysiłek fizyczny idą w parze z relaksacją umysłu, uwalniają duszę i przez improwizację dają upust ekspresji twórczej pacjenta. Warto pamiętać, że choreoterapia nie ma na celu nauczyć Cię kroków tanecznych. Istotą terapii jest tylko zapewnienie Ci dobrego samopoczucia, akceptacji i sposobu na uwolnienie się od stresu.

Ta strona używa plików cookie