Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Centrum Edukacji i Rozwoju
Warszawa, Światowida 51 lok. U9

Mindfulness- praktyka uważności

problemy u dzieci

Świat oszalał na punkcie uważności i moim zdaniem słusznie. Oto przykład dlaczego: leżysz w łóżku a zamiast snu doświadczasz gonitwy myśli. Im bardziej chcesz o niczym nie myśleć i zasnąć tym bardziej Twoje myśli gonią. Zamiast regenerować się opadasz z sił. W ciągu dnia następuje inny problem, nie możesz się rozbudzić i skupić, wszystko Cię boli. Czujesz, że tracisz kontrolę, pojawia się lęk, stres i wypalenie.

Jeśli doświadczasz długotrwałych problemów emocjonalnych zapewne zauważasz, że zamartwianie lub wypieranie emocji naprawdę nie pomaga. To co Cię martwi przejęło kontrolę nad Twoją uwagą i zużywa Twoją energię na powstrzymanie gonitwy myśli, która jest w Twojej głowie. Gdy będziesz świadom, co dzieje się w danej chwili wokół Ciebie i w Tobie będziesz mieć narzędzia by przejąć większą kontrolę nad sytuacją, podejmując decyzję jak się zachować. Kontrolując to, co obejmujesz swoją uwagą, możesz doświadczać siebie i świata bez surowego wewnętrznego krytyka, który być może, często Ci towarzyszy.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przymknąć oczy, aby bardziej poczuć smak pysznej potrawy? W takiej chwili uruchamiasz swoją uważność i skupiasz się na doznaniach zmysłowych. W tym przypadku na zmyśle smaku, ale nie tylko. Czujesz przecież jej aromat i to jak rozpływa się w ustach. Jeśli miałaś/miałeś taką sytuację to gratuluję. Doświadczyłeś swojego pierwszego ćwiczenia mindfulness.

Termin mindfulness w wolnym tłumaczeniu oznacza uważność, uważną obecność. Jest to bycie skoncentrowanym w określony sposób: świadomie, bez oceniania, z serdecznością, zwracanie uwagi na to co się dzieje tu i teraz bez wybiegania w przyszłość lub wracania do przeszłości.

W dzisiejszych czasach pełnych wszechobecnego pośpiechu warto szukać sposobu na spokój i zadowolenie. Może się zdawać, że to wartości deficytowe, ale bez względu na to, jak bardzo czujemy się rozbici w środku, są w każdym z nas. Po prostu szybkie tempo życia niepozwalające na chwilę wytchnienia sprawia, że gonimy za własnym ogonem zamiast zauważać co się dzieje tu i teraz i życie naprawdę przeżywać.

Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że myśli przychodzą i odchodzą z własnej woli, zrozumiemy też, że myśli i uczucia przemijają i mamy wybór czy zrobimy tak jak nam podpowiadają czy nie. Praktyka uważności pozwala dostrzec negatywne schematy myślenia jeszcze przed tym jak zaczną się potęgować i nami kierować. Daje początek procesowi przywracania kontroli nad życiem, a to trzeba ćwiczyć. To powinna być codzienna praktyka a nie chwilowy dobry pomysł. Z upływem czasu przynosi długofalowe korzyści w obszarze samopoczucia. Trening ten pozytywnie wpływa na lęk, stres, depresję i drażliwość jak również poprawia pamięć, kreatywność. Trenowanie kompetencji uważności stosowane jest w wielu różnych obszarach m.in.: zaburzenia nastroju, zaburzeniach stresowych i traumatycznych, wsparciu relacji intymnych, rodzicielskich, wsparciu pacjentów z chorobami somatycznymi jak również w treningach dla dzieci i młodzieży. Mindfulness stosowany jest również w organizacjach, gdzie ma na celu wsparcie pracowników i poprawę dynamiki całej struktury.

Ta strona używa plików cookie