Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Centrum Edukacji i Rozwoju
Warszawa, Światowida 51 lok. U9

Terapia online w czasie pandemii

Terapia online

Skutki izolacji społecznej spowodowanej ogłoszeniem w Polsce i na świecie stanu pandemii w związku z pojawieniem się na świecie choroby COVID-19 powodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 są już ogromne. Tak ekonomiczne jak i czy przede wszystkim emocjonalne. W tak trudnym czasie terapia online wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

W związku z ogłoszeniem w Polsce początkowo stanu epidemii, następnie stanu pandemii nastąpiło zatrzymanie wielu działalności, gospodarka przeżywa kryzys, obywatele tracą pracę a skutkiem tego są narastające problemy rodzinne i osobiste. Stacjonarna działalność poradni została zawieszona na długi czas. Aktualna niepewna sytuacja powoduje, że zaczynamy odczuwać skutki izolacji społecznej – głównie podwyższonego poziomu stresu, problemów z zasypianiem i jakością snu, natężenia poziomu odczuwanego lęku. Niewątpliwie znaleźliśmy się w sytuacji kryzysowej. Duża dostępność komputerów i Internetu powoduje, że w sytuacji pandemii, mamy możliwość pomocy potrzebującym. Pomoc online to stosunkowo nowa forma terapii. Jest alternatywą dla tradycyjnych spotkań ze specjalistą. Może odbywać się w formie wideo rozmowy, rozmowy telefonicznej bądź czatu. Popularne też są konsultacje e-mailowe. Najczęściej z takiej formy pomocy korzystają osoby, dla których przyjście do gabinetu psychologa okazuje się być zbyt trudne, osoby, które dużo podróżują czy niepełnosprawni, którzy mają trudności w przemieszczaniu się. Dużym plusem spotkań online jest dostępność dla klienta, bez względu na to gdzie się znajduje fizycznie – na kanapie w sypialni, czy w pokoju hotelowym podczas pobytu w delegacji, czy podczas wakacji.

Badania pokazują, że podczas spotkań online terapeuta jest tak samo autentyczny, wspierający i empatyczny jak podczas spotkań w gabinecie (Manchanda i McLaren, 1998). A skuteczność? Przeprowadzono metaanalizę 92 badań dotyczących skuteczności psychoterapii online (Barak i in., 2008). W badaniach tych wzięło udział ogółem 9764 klientów, którzy zostali poddani różnym interwencjom terapeutycznym w Internecie. Analiza wykazała, że terapia online jest szczególnie skuteczna w leczeniu lęków i skutków stresu, a efekty terapii utrzymują się po jej zakończeniu. Taka forma terapii średnio jest równie skuteczna jak bezpośrednia interwencja. Badania pokazują również, że forma pomocy online jest często wybierana jako łatwiejsza i preferowana forma kontaktu. (Robinson, 2009). W obecnej rzeczywistości, gdy wiele osób odczuwa lęk przed wyjściem z domu, uczestniczenie w tradycyjnej terapii, techonologia daje nam możliwości. Rozmowa z psychologiem online wydaje się być w tej sytuacji najlepszą formą kontaktu.

Zarezerwuj termin

Literatura:
Barak, A., Hen, L., Meyran, B. and Na’ama, S. (2008). A Comprehensive Review and a Meta-Analysis of the Effectiveness of Internet-Based Psychotherapeutic Interventions. Journal of Technology in Human Services, 26 (2/4), 109–160.

Manchanda, M., Mclaren P. (1998). Cognitive behaviour therapy via interactive video. J Telemed Telecare, 4, 53. Robinson, E. (2009). Online counselling, therapy and dispute resolution: a review of research and its application to family relationship services. Australian Family Relationships Clearinghouse Briefing, 15, 1–9.

Ta strona używa plików cookie