Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Centrum Edukacji i Rozwoju
Warszawa, Światowida 51 lok. U9

Zaburzenia odżywienia

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania? Jak na nie reagować?

Zaobserwowałeś niepokojące tendencje u swojego dziecka? Zmiany nawyków żywieniowych, nerwowość, próby izolowania się, brak apetytu lub nadzwyczajny apetyt? Może twoje dziecko więcej czasu poświęca intensywnym treningom i kurczowo trzyma się nowej diety? Tych symptomów pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć. Objawy te mogą (chociaż nie muszą) wskazywać na niezwykle poważne zaburzenia odżywiania, np. na anoreksję lub bulimię. Brak reakcji na takie zachowania oraz nieleczone choroby mogą być tragiczne w skutkach; zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Trochę o anoreksji...

Anoreksja jest jednym z najbardziej znanych zaburzeń odżywiania. Zapadają na nią zazwyczaj młode dziewczęta, ale zdarzają się przypadki występowania choroby u dzieci różnych płci w wieku 6 - 8. lat. Nie znaczy to oczywiście, że starsze osoby płci męskiej nie doświadczają tej przypadłości. Anoreksja polega m.in. na drastycznym kontrolowaniu ilości spożywanego jedzenia. Nierzadko osoba cierpiąca na to zaburzenie, by schudnąć, stosuje tak zwane głodówki, które prowadzą do skrajnego wyczerpania organizmu i obniżenia masy ciała. Przy anoreksji odczuwa się nie tylko lęk przez przybraniem na wadze; występuje także całkowicie zaburzone postrzeganie swojego ciała. U dziewcząt anoreksa powoduje również zanik bądź opóźnienie cyklu miesiączkoego. Rodzice powinni niezwykle ostrożnie podejść do interwencji. Zbyt gwałtowna reakcja, agresja słowna mogą sprawić, że osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania poczuje się jeszcze gorzej.

O co chodzi z bulimią?

Bulimia objawia się na wiele sposobów, jednak są takie, które pojawiają się najczęściej: mowa o okresie kompulsywnego spożywania dużej ilości jedzenia, jak i o etapie pozbywania się jedzenia z organizmu. Z uwagi na to, że bulimia wiąże się ze spożywaniem nadmiaru kalorii, osoba cierpiąca na to zaburzenie może zachowywać normalną masę ciała. Cierpieć będzie psychicznie z powodu towarzyszącego jej nieustannie lęku przed przybraniem na wadze. Za bulimią, jak i zresztą anoreksją często idzie depresja, której podłożem są często stany lękowe

Możliwe rozwiązania

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Przystań” oferuje szkolenie skierowane do rodziców, którzy zauważyli niepokojące objawy, mogące świadczyć o tym, iż dziecko zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Już w środę, 9 października, będzie można porozmawiać z psychodietetykiem, a uczestnicy wydarzenia dowiedzą się m.in.:

  • czym są zaburzenia odżywiania;
  • jakie symptomy mogą wskazywać na występowanie anoreksji/bulimii;
  • jak należy reagować, kiedy coś nas niepokoi w sposobie odżywiania się dziecka;
  • gdzie szukać pomocy?
  • jak unikać błędów i zapobiegać występowaniu zaburzeń odżywiania;
  • dlaczego zaburzenia odżywiania to nie tylko kwestia dietetyczna.

Spotkanie poprowadzi psycholożka, specjalistka w dziedzinie psychodietetyki, mgr Agnieszka Małgorzata Zielińska.

Cena biletu: 85 zł - liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ta strona używa plików cookie